Yalıçiftlik – Çiftlikköy Rehberi

Bodrum’a bağlı Yalıçiftlik ve Çiftlikköy, Bodrum’un güney bölgesinde; ancak Bodrum Yarımadası’nın dışında yer alıyor. Çiftlikköy, Yalıçiftlik’e göre daha iç kesimlerde, Yalıçiftlik ise kıyıda yer almaktadır. Yalıçiftlik’in Bodrum’a olan uzaklığı yaklaşık 10 km ve Yalıçiftlik ile Çiftlikköy arası ise yaklaşık 4 km’dir.

Yalıçiftlik’in, Bodrum’da tatil sezonunun açılmasıyla birlikte nüfusu da artmaktadır. Bodrum’un en güzel tatil beldelerinden biri olan Yalıçiftlik, özellikle mavi bayrak ödüllü plajları ile cazibesini koruyor.

Çiftlikköy ise daha karasal kesimde yer alır ve sakin bir köy atmosferine sahiptir. Adına da yansıdığı şekilde çiftlik evlerine sahiptir. Çiftlik hayatının hakim olduğu Çiftlikköy’de çevrede incir ve zeytin ağaçları vardır ve arıcılık yapılır.

Nasıl Gidilir?

Muğla merkezden Bodrum’a geldikten sonra, Bodrum otogardan hareket eden minibüslere binerek bölgeye yaklaşık 20 dakikada ulaşım sağlanıyor.

Milas-Bodrum Havaalanı’ndan ise Bodrum merkeze hareket eden servisler ile Bodrum’a geldikten sonra, buradan yine minibüslere binerek Yalıçiftlik beldesine ulaşım sağlanabilir.

Neler Yapılır?

Yalıçiftlik, tatil beldesi olması nedeniyle geniş konaklama imkânlarına sahiptir. Bölgede oteller ve pansiyonlar vardır. Yalıçiftlik’in birbirinden güzel plajlarında denize girebilir ve koylar su sporları yapmak için de oldukça uygundur. Denizi ise sakin ve berraktır. Yeşil ve mavinin iç içe olduğu Yalıçiftlik’te denize girmenin yanı sıra doğa yürüyüşleri de yapılabilir. Bunun için parkurlar da mevcuttur.

Çiftlikköy ise iç kesimlerde kalan ve kırsal yerleşim bölgesi olduğundan dolayı Yalıçiftlik’ten daha sakin bir bölgedir. Buraya günübirlik olarak, güzel bir köy atmosferi yaşamak, temiz bir orman havası almak ve çiftlik evlerini görmek için gidilebilir. Ayrıca Syangela Kenti kalıntılarının olduğu bölgeye gidilebilir ve tarihi kalıntılar görülebilir.

İLGİLİ YAZILAR

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on pinterest
Pinterest ile Paylaş
Share on whatsapp
WhatsApp'ta Paylaş
Share on linkedin
Linkdin'de Paylaş
Share on email
Eposta ile Paylaş

Yorum Yazın

Yunan Adalarına Hızlı Feribot

6 Katamaran, 2400 koltuk kapasitesi ile, Ege’nin en büyük filosu