Mumcular Rehberi

Bodrum’un Mumcular Mahallesi, Bodrum merkeze yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Mumcular Barajı’nın hemen yanında yer alan Mumcular, eskiden bir belde belediyesiyken, Muğla’nın büyükşehir belediyesi olmasının ardından mahalle statüsünü kazanmıştır. Bodrum Yarımadası’nın dışında, Bodrum’un daha iç kesimlerde yer alan Mumcular Mahallesi, kıyılara nazaran kırsal bir yerleşim yeri özelliğindedir. Bu nedenle daha doğal ve bozulmamış bir özelliktedir.

Bölge coğrafi özelliği bakımından bir ovadır, bu nedenle Mumcular’ın eski adı ‘Karaova’ olarak geçer; ancak sonradan, arıcılıktan elde edilen mumlardan ve bu mumların sıkma işinin yapılıyor olmasından dolayı, değiştirilerek Mumcular adını almıştır. Ova olduğu için de toprakları oldukça verimlidir ve bu nedenle eskiden oldukça kıymetli bir yerleşim yeri olduğu biliniyor.

Nasıl Gidilir?

Muğla merkezden Mumcular’a gitmek için önce Bodrum merkeze ulaşım sağlamak gerekir.

Bodrum’da şehir içi ulaşım minibüslerle sağlanır ve Mumcular’a da minibüslerle gidilebilir. Bodrum merkezde bulunan otogardan yaklaşık yarım saatte bir Mumcular’a minibüsler hareket etmektedir.

Milas-Bodrum Havaalanı’ndan ise Bodrum merkeze gitmek üzere kalkan servisler vardır. Bu servislerle Bodrum merkeze, buradan da Mumcular minibüsüne binerek gidilebilir.

Neler Yapılır?

Mumcular, Bodrum’un tatil beldelerinden farklı olarak, eskiden bir köy olmasının da etkisiyle kırsal yaşam devam etmektedir. Bu nedenle doğal güzellikleri ve eski alışkanlıkları bozulmadan sürdürülmektedir. Bodrum’un kalabalığından yorulanlar ve doğayla iç içe olmak isteyenlerin farklı bir gün geçirebilecekleri güzel bir yerdir.

Mumcular’da zeytincilik gelişmiştir ve zeytin ağaçları vardır. Yerleşim yerinin arkası ise kızılağaçların olduğu ormanlık ve makiliktir. Burada temiz orman havası eşliğinde günübirlik yürüyüşler yapılabilir. Yürüyüş yapılabilecek başka bir yer de Mumcular Baraj Gölü’dür.

Mumcular’da zeytinciliğin yanı sıra halı dokuma da önemli gelir kaynaklarındandır. Buraya gelindiğinde halı dokunan yerler ziyaret edilebilir.

Pazar günleri kurulan Mumcular pazarından alışveriş yapılabilir. Ayrıca Mumcular’ın merkezinde lokantalar da vardır. Buralarda dinlenip, yemek yenilebilir.

İLGİLİ YAZILAR

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on pinterest
Pinterest ile Paylaş
Share on whatsapp
WhatsApp'ta Paylaş
Share on linkedin
Linkdin'de Paylaş
Share on email
Eposta ile Paylaş

Yorum Yazın

Yunan Adalarına Hızlı Feribot

6 Katamaran, 2400 koltuk kapasitesi ile, Ege’nin en büyük filosu