Mazıköy Rehberi

Mazı Köyü eskiden Bodrum’a bağlı bir köyken Muğla’nın büyükşehir belediyesi statüsünü kazanmasının ardından, Bodrum’un bir mahallesi olarak Mazıköy adını almıştır. Gökova Körfezi’nin kuzeyinde bulunan Mazıköy, Bodrum merkeze 53 km mesafede yer alır.

Mazıköy’ün tarihi geçmişi Karya medeniyetine kadar uzanmaktadır. Mazıköy daha sonra Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine de ev sahipliği yapmıştır. Bu yerleşim yerindeki doğal kaynak suları, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasının belki de en önemli nedenlerinden biridir.

Korsan saldırılarından korunmak amacıyla, bölgedeki tepe noktalarda yerleşimler bulunmaktadır. Yukarı Mazı adı verilen bu yerleşim yerinin güneyinde ise Aşağı Mazı adı verilen yerleşim vardır. Burası sahil şeridindeki bölgedir. Burada toplamda 8 adet koy vardır. Bu koylar; Kisebükü, Şeytan Deresi, Akarca, Çakıllıyalı, İnceyalı, Hurma, Ilgın ve Sedef’tir.

Mazıköy’ün temel geçim kaynakları balıkçılık, turizm, el sanatları ve zeytinciliktir. Ayrıca bölgedeki mandalina ağaçları da ekonomi de yer almaktadır. Mazıköy’de birbirinden farklı el dokuması ünlü Milas halıları üretilmekte ve özel siparişler de alınmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Mazıköy’e ulaşım da Bodrum’un diğer beldelerine olduğu gibi minibüslerle sağlanır. Muğla merkezden ulaşım sağlamak için önce Bodrum merkeze gelmek gerekir. Bodrum otogardan hareket eden Mazıköy minibüsleri ile bölgeye ulaşmak mümkündür.

Milas-Bodrum Havaalanı’ndan ise havaalanından hareket eden servisler ile Bodrum merkeze gelip, buradan minibüslere binmek gerekmektedir.

Mazıköy’deki bazı otel ve pansiyonların, rezervasyon yaptırmış yolcuları havaalanından köye özel araçla getirme hizmetleri de vardır. Bu nedenle rezervasyon yapılan konaklama tesisinin bu hizmetinin olup olmadığını öğrenmekte yarar var.

Neler Yapılır?

Mazıköy’de tatil yapmak isteyenler için konaklama imkânları mevcuttur. Çeşitli otel ve pansiyonların olduğu köy, tüm doğal güzellikleriyle gelenlerin hem tatil yaptığı hem de dinlenebildiği güzel bir adrestir.

Mazıköy, Bodrum’un hareketliliği ve kalabalığının aksine sakin ve daha sessiz bir beldedir. Tatilini kalabalıklardan uzak ve sakin bir yerde geçirmek isteyenler için oldukça idealdir. Berrak denizi ve serin havası, sıcak yaz günlerinde gelenlere adeta cenneti yaşatır.

Mazıköy’ün sahip olduğu sekiz farklı koy, denize girmek için birbirinden güzeldir. İmara açılmamış bu bölgede her koy, doğal güzellikleri, mandalina ve zeytin ağaçlarının olduğu yemyeşil doğayı ve masmavi denizi buluşturan eşsiz güzellikleri bir arada bulundurur. Mazıköy’ün koyları yüzmek için oldukça keyiflidir. İsteyenler burada balık da tutabilmektedirler. Ayrıca Mazıköy’ün eşsiz doğasında yürüyüş yapıp deniz ve orman havasını solumak da, yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri olacaktır.

İLGİLİ YAZILAR

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on pinterest
Pinterest ile Paylaş
Share on whatsapp
WhatsApp'ta Paylaş
Share on linkedin
Linkdin'de Paylaş
Share on email
Eposta ile Paylaş

Yorum Yazın

Yunan Adalarına Hızlı Feribot

6 Katamaran, 2400 koltuk kapasitesi ile, Ege’nin en büyük filosu