Kızılağaç Rehberi

Bodrum’a bağlı ve adını kızılçam ormanlarından alan Kızılağaç, eskiden bir köyken, Muğla’nın büyükşehir olmasının ardından Kızılağaç Mahallesi olarak değiştirilse de köyün özgün dokusu bozulmamış ve bir köy gibi tüm özelliklerini, doğal güzelliklerini ve huzurunu korumaya devam etmektedir.

Kızılağaç Mahallesi, Bodrum’a giderken Milas-Bodrum yolunun sol tarafında yer almakta ve bölgeye Yalıçiftlik-Bodrum Yolu üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Bodrum merkeze oldukça yakın mesafede bulunana Kızılağaç, Bodrum’a 4 km uzaklıkta ve yaklaşık 5 dakika olmasına rağmen, Bodrum’un kalabalığının aksine oldukça sakin bir köy ortamı sunmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Bodrum merkezdeki otogardan, Bodrum’un tüm tatil beldelerine minibüsler hareket etmektedir. Kızılağaç için de durum aynı. Bodrum merkezden minibüse binerek Kızılağaç’a kısa sürede ulaşılabilir.

Muğla merkezden Kızılağaç’a direkt toplu taşıma seferleri olmayıp, önce Bodrum merkeze gitmek gerekir.

Milas-Bodrum Havaalanı’ndan ise servisler aracılığıyla Bodrum merkeze gitmek, buradan da minibüslere binmek gerekir.

Neler Yapılır?

Sessiz, sakin ve huzurlu bir gün geçirmek için Kızılağaç’a günübirlik bir gezi düzenlenebilir. Mahalle olmasına rağmen köy geleneklerinin devam ettiği bu beldede mandalina ve zeytin ağaçları yetiştirilmektedir. Kızılağaç, temiz bir köy havası almak ve doğa gezisi yapmak için doğal güzelliklerini kaybetmemiş bir yerleşim yeridir. Dolayısıyla Bodrum’un kalabalıklarından kaçıp daha sakin bir gün geçirmek isteyenlerin mutlaka gezip görmesi gereken ve yakınlığıyla da ulaşımı kolaylaştıran Kızılağaç’ta oturabilmek için ya da güzel bir köy kahvaltısı için kafe tarzı küçük işletmeler de bulunmaktadır.

Kızılağaç’ta görülmesi gereken yerlerden biri de Kızılağaç’ın pazar günleri kurulan köylü pazarıdır.

Kızılağaç’ta ayrıca motosiklet yarışları da yapılmaktadır.  Kızılağaç Köyü Bodrum Arena Motosiklet Parkuru’nda düzenlenen yarışlar, motosiklet tutkunları tarafından ilgiyle takip edilmektedir.

İLGİLİ YAZILAR

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on pinterest
Pinterest ile Paylaş
Share on whatsapp
WhatsApp'ta Paylaş
Share on linkedin
Linkdin'de Paylaş
Share on email
Eposta ile Paylaş

Yorum Yazın

Yunan Adalarına Hızlı Feribot

6 Katamaran, 2400 koltuk kapasitesi ile, Ege’nin en büyük filosu