Bodrum’da Tatil Yapmak İçin 5 Neden

Ege ile Akdeniz’in kesişme noktasında bir yarımada olan Bodrum, dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlayan ve gelenleri kendine hayran bırakıp bağımlılık yapan bir tatil beldesi. Öyle ki, adına şiirlerin yazıldığı, şarkıların bestelendiği, henüz gitmeyenlerde bile merak uyandırıp kendine hayran bırakan Bodrum, adeta cennetten bir köşe.

Bodrum’a bir giden, tekrar gitmenin hayali ve özlemiyle yaşayıp günün birinde oraya yerleşme planları yapıyor. Bir kez gideni kendine hayran bırakan eşsiz güzelliklere sahip Bodrum’u henüz görmeyenlerin Bodrum’da tatil yapmaları için 5 neden:

1- Tarihle İç İçe

Bodrum, 5000 yıllık bir şehir. Karia, Leleg, Pers, Dor, Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi, Antik Çağ’dan günümüze kadar uzanan uygarlık ve devletlere ev sahipliği yapmış ve o günlerin tarihi dokusunu içinde barındırmaya devam ediyor. Tarihi mekânları bu gün hâlâ çeşitli kültürel ve sanatsal aktivitelerde faal olarak kullanılıyor. Tarihi kalıntılarıyla doğada bile karşılaşmak mümkün. Bodrum denilince akla yalnız eğlence mekânlarının gelmesi, bu şehre yapılan belki de en büyük haksızlık. Bodrum’a henüz gelmediyseniz, binlerce yıllık tarihe tanıklık etmiş olması ve tarihin izlerini taşıyor olması bile bir an önce Bodrum’u ziyaret etmek için tek başına yeterli bir sebep.

2- Rengârenk Sokaklar

Meşhur kireç boyalı beyaz taş evleri, çivit mavisi renginde kapıları, farklı renk tonlarında begonvilleri ve sardunyalarıyla Bodrum’un sokaklarında başka bir dünya var. Özellikle bahar aylarında bu renkli sokaklarda dolaşmak, yerli halkıyla hoş sohbetlerde bulunmak ve o güzel atmosferi yaşamak paha biçilemez.

3- Her Mevsim Ayrı Güzel

Bodrum’a gitmek için yazı beklemeye gerek yok. Bodrum’un her mevsim ayrı bir atmosferi, ayrı bir keyfi var. Yazın tatilcilerin akın etmesiyle birlikte sahilleri ve eğlence mekânları kalabalık ve oldukça hareketli. Arkadaşlıklar kurup çevre edinmeyi, yeni insanlarla tanışmayı isteyen ve yalnızlığı sevmeyenler için yaz mevsimi oldukça ideal.

Kalabalığı sevmiyorum, daha sakin bir dinlenme ortamı istiyorum diyenler için de Bodrum ideal. Yaz sonunda insanların artık dönüş yapmaya başlamasıyla birlikte Bodrum apayrı bir güzelliğe bürünüyor. Havanın serinlemesi ve kalabalığın dağılması; sokakları, tarihi mekânları ve doğada gezmeyi, sahilde dolaşmayı daha keyifli hale getiriyor. Üstelik bir de ilkbahar da geldiyseniz, rengârenk çiçeklerin açması ve yemyeşil doğanın canlanmasını görmek ayrı bir huzur ve mutluluk getirir.

Bodrum’a bahar ya da kış aylarında gelmenin bir avantajı da ulaşım ve barınma maliyetlerinin yarı yarıya düşüyor olmasıdır. Bodrum, yaz tatiline bütçe ayıramayanlara bahar ya da kış aylarında da kucak açmış durumda. İşte Bodrum’a gelmek için bir neden daha!

4- Eğlencenin Kalbi

Dans etmeyi ve sabaha kadar süren eğlenceleri seviyorsanız Bodrum tam size göre. Ünlü Barlar Sokağı ve Bodrumla özdeşleşmiş daha birçok mekân sizi bekliyor. Gündüz alışveriş yapıp keyifle gezeceğiniz çarşılar, oturup soluklanacağınız lokanta ve kafeler, gece ise sabaha kadar coşup eğlenebileceğiniz birçok eğlence kulübü Bodrum’a gelmek için keyifli bir neden sunuyor. Ünlü DJ performansları, canlı müzik, dans gösterileri gibi alternatifleriyle Bodrum, eğlenmeyi sevenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yer.

5- Dalış Yapmak İçin İdeal

Bodrum’a gelmek için güzel bir neden de en güzel dalış noktalarına sahip olması. Duru suyu ile uzun görüş mesafesi, Akdeniz su altı türlerinin tamamına yakınını barındırması, 3 adet batığı ve birçok doğal güzellikleriyle hem su altı fotoğrafçıları hem de her seviyeden dalgıç için oldukça ideal ve tercih edilen bir yer. İşte Bodrum’daki dalış noktaları:

-Kargı Adası
-Karaada-Kaçakçı Koyu
-Karaada Delikli Mağara
-Karaada–Aksona Burnu
-Büyük Bango
-Küçük Bango
-Köçek Adası
-Ortak Ada-Burun

İLGİLİ YAZILAR

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on pinterest
Pinterest ile Paylaş
Share on whatsapp
WhatsApp'ta Paylaş
Share on linkedin
Linkdin'de Paylaş
Share on email
Eposta ile Paylaş

Yorum Yazın

Yunan Adalarına Hızlı Feribot

6 Katamaran, 2400 koltuk kapasitesi ile, Ege’nin en büyük filosu