Bodrum Festival ve Etkinlikleri

Bodrum denilince akla, yazın sıcacık günlerinin en vazgeçilmez üçlüsü; deniz, kum ve güneş gelse de, Muğla’nın bu gözde ilçesi kültürel etkinlikleriyle de insana gidecek başka yer bırakmıyor. Üstelik neredeyse her ay bir şenlik, bir festival, bir etkinlik var. Tiyatrodan baleye, müzikten dansa her çeşit festival ve daha birçok farklı etkinlikleriyle Bodrum, yılın her mevsimi ziyaretçilerini kucaklıyor. İşte Bodrum’da düzenlenen festival ve etkinliklerden bazıları:

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

Bodrum yarımadasının, tarihte birçok kültüre ev sahipliği yapmış kasabası Gümüşlük, tarihi dokusunu koruyan ve eşsiz doğal güzelliklerinin içinde, uluslararası bir festivale ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2004 yılından bu yana, klasik müzik severleri bir araya getiriyor. 2004 yılında Piyanist Eren Levendoğlu ve Piyanist Gülsin Onay’ın önderliğinde gerçekleştirilen ilk festival, daha sonraki yıllarda uluslararası boyut kazanmıştır. Her yaz 1,5 ila 2,5 ay süren ve dünya müzik otoritelerince rağbet gören Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, dünya çapında tüm klasik müzik severleri ağırlamaya devam ediyor.

Bodrum Caz Festivali

Bodrum’da müzikseverleri hatta caz severleri yakından ilgilendiren bir festival de Bodrum Caz Festivali. 2018 programında; 15 konser, 1 söyleşi ve 3 sergi düzenlenen festivalin üçüncüsü 1-9 Eylül 2019 olarak belirtilmiş. Bodrum’un en yeni festivallerinden olan Bodrum Caz Festivali, caz müzik severleri Bodrum’a bekliyor.

Bodrum Barok Müzik Festivali

2008 yılında kurulan Karya Kültür ve Sanat Derneği(KARSANAT) bünyesinde kurulan Karya Barok Topluluğu, yerli ve yabancı gruplarla her yaz konserler vermeye devam ederek Bodrum’un kültür turizmine katkıda bulunuyor.

Bodrum Müzik Festivali

Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali adı, Bodrum Müzik Festivali’ne dönüştü. Dünyaca ünlü orkestraları ağırlayan festival, yurtiçinden ve yurtdışından misafirleriyle 2019 yılında 15. Buluşmasını gerçekleştirecek.

SunSplash Music Festival Bodrum

Yaz mevsimi Bodrum’da yapılan butik müzik festivali olarak nitelendirilen SunSplash Müzik Festivali; yalnız müzikle değil, çeşitli etkinlikleriyle de ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

D-Marin Deniz Filmleri Festivali

İlk kez 2014 yılında gerçekleştirilen festivalde, deniz yaşamını yansıtan filmler beyaz perdeden seyirciye aktarılıyor. Denizden ilham alan filmleri deniz severlerle buluşturmayı amaçlayan festival, her yıl yeni programlarla gelenekselleşmeyi amaçlıyor.

Uluslararası Bodrum Latin Dans Festivali (IBLDF)

UNESCO kültürel etkinlikler listesinde yer alan ve her mayıs ayının son haftasında gerçekleştirilen Latin Dans Festivali, 2018 yılında konsept değiştirerek “Halk Oyunları, Modern Dans, WDSF Bodrum Open ve Latin Dansları” olmak üzere uluslararası dört ayrı festival olarak düzenlenmeye başlanmıştır.

Uluslararası Bodrum Bale Festivali

2018 yılında 16. düzenlenen Uluslararası Bodrum Bale Festivali, yurt içinden ve yurt dışından tüm sanat severlere, tarihi mekânlarda bale izleme keyfini yaşama fırsatı veriyor.

Uçurtma ve Farkındalık Festivali

Bodrum’un Uçurtma ve Farkındalık Festivali en az diğer festivaller kadar eğlenceli olmakla birlikte bir o kadar da temasıyla insanlarda farkındalık sağlamayı amaçlıyor. Kadın, erkek, çocuk her yaştan kişi bu festivalde uçurtmalarını uçuruyor.

The Bodrum Cup

Yelken sporunu meraklılarıyla buluşturan The Bodrum Cup, yelken yarışlarının yanı sıra; konserler, yemek yarışmaları gibi eğlenceli birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. The Bodrum Cup festivali, yelkenciliği tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlıyor.

Bodrum Global Run

2019 yılında altıncısı düzenlenecek olan ve 1000’in üzerinde sporcunun 3 farklı parkurda yarışacağı Bodrum Global Run Yarı Maratonu, 27-28 Nisan 2019 tarihlerinde Bodrum Cruise Port’ta gerçekleştirilecek.

Ortakent Yahşi Bahar Festivali (OYFEST)

Bodrum’un en uzun sahil şeridine sahip Ortakent Yahşi’de düzenlenen kültür-sanat, spor, eğlence gibi birden çok etkinliğin yapıldığı OYFEST, katılımcılarına oldukça canlı geçen bir festival havası sunuyor. Bodrum’un en yeni festivalleri arasında olan OYFEST’in daha da genişletilerek Türkiye’nin en önemli festivalleri arasında yer alması amaçlanıyor.

Bodrum Pedasa Festivali

Bodrum’daki tarihi Pedasa Kalesi’nde gerçekleştirilen festival, Bodrum Belediyesi tarafından düzenleniyor. Doğa yürüyüşleri, halk oyunları, yarışmalar gibi birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirilen festival, Bodrum’da kültür turizminin gelişimine önemli katkılar sağlıyor.

Karaova Bağbozumu Şenlikleri

Bodrum Belediyesi’nin desteğiyle 2018’de 4. düzenlenen şenlikler, Bodrum’un kültürel yapısını, geleneklerini ve adetlerini tanıtmayı amaçlıyor. Şenliklerde müzik dinletileri ve dans gösterileri gibi etkinlikler de mevcut.

Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali

Festivalde gastronomik turlar, yazar ve şefler ile komşu ülkelerin yöresel peynircileri ile tanışmalar, film gösterileri, Bodrum’un yöresel lezzetlerinin tanıtımlarının yapılması, peynir üretim gezisi, sergi, atölyeler, imza günleri gibi etkinlikler düzenleniyor. İki yılda bir düzenlenen ve 11-14 Nisan 2019’da ise üçüncüsü düzenlenecek festival, katılımcılarıyla buluşacak.

Bodrum Mandalina Şenliği

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen şenliklerde yerli üreticilerin ürettiği mandalinalar sergileniyor ve etkinlikler; konserler, yarışmalar ve çeşitli eğlencelerle devam ediyor.

Yaklaşan Bodrum etkinliklerini görmek için tıklayın

İLGİLİ YAZILAR

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş

Share on facebook
Facebook'ta Paylaş
Share on twitter
Twitter'da Paylaş
Share on pinterest
Pinterest ile Paylaş
Share on whatsapp
WhatsApp'ta Paylaş
Share on linkedin
Linkdin'de Paylaş
Share on email
Eposta ile Paylaş

Yorum Yazın

Yunan Adalarına Hızlı Feribot

6 Katamaran, 2400 koltuk kapasitesi ile, Ege’nin en büyük filosu